Як обрати паркетну дошку?

Як обрати паркетну дошку?

Матеріал і властивості

Паркетна дошка – найпопулярніший тип покриття з натурального дерева, яке виглядає дуже привабливо і створює затишну та комфортну атмосферу в оселі. Паркетна дошка готова до укладання і це можна зробити самостійно за допомогою інструкцій виробника. Через те, що паркет – це натуральний матеріал, при його виборі необхідно враховувати кілька важливих критеріїв. Потрібно, в першу чергу, звернути увагу на породу деревини, яка була використана при виробництві паркету. Залежно від породи дерева дошка має різні властивості: бук, європейський клен і ятоба не рекомендується для використання з системами «тепла підлога», а дуб, ясен і американський горіх вважаються зносостійкими і надзвичайно міцними породами, тому їх можна укладати в приміщеннях, де буває багато людей.

Найчастіше паркет зроблений з листяних порід, таких, як дуб, клен, ясен, бук, береза, горіх. Дубовий паркет – один з найпопулярніших на ринку. Він має яскраво виражену текстуру різних відтінків, в яких вгадуються гілки та волокна, таке покриття виглядає дуже фактурно в будь-якому інтер’єрі. Паркетна дошка з бука і клену також дуже популярний варіант за доступною  ціною. 

Останнім часом на ринку з’явився паркет з екзотичних порід дерева – ятоба, мсаса, мербау, кемпас, венге. Вони мають кращу вологостійкість, краще переносять вплив води і температурні коливання. Але вони мають дуже велику градацію відтінків, тому обираючи екзотичні породи, слід врахувати, що вони виглядають дуже строкато і виразно. 
 

Щільність і твердість

Необхідно також звернути увагу на такий параметр, як твердість і щільність деревини. Чим вищий цей показник, тим менше паркет продавлюється від вагою меблів, техніки, підборів. Однак чим вище його щільність, тим більше ризик того, що паркет деформується, якщо не дотримуватися оптимального температурного режиму та рівня вологості в приміщенні. 

Дуб – найстабільніша і найтвердіша деревина. Вона легко переносить зміну вологості та має мінімальний ризик появи щілин і тріщин.  

Ясень за своїми властивостями близький до дуба.  Він має строкатіший вигляд, з виразними волокнами і різкими кольоровими градієнтами.

Американський горіх – найстабільніша при експлуатації екзотична порода.  Деревина американського горіха відносно м'яка, рясніє гілками. 

Бук – дуже примхлива порода, яка погано реагує на вологість. Має слабко виражену текстуру. 

Європейський клен – м’яка порода, яка сильно реагує на перепади вологості.  Канадський клен набагато твердіший, щільніший і міцніший. 

Для березового паркету використовують класичну, чорну та карельську породи, їхні властивості суттєво розрізняються між собою.  Звичайна береза дуже м’яка, її можна використовувати хіба що в спальні.
 

Особливості інтер’єру та кольори

Обираючи паркет, слід врахувати особливості приміщення, де ви будете його укладати. Цей вид покриття дозволяє візуально змінити простір, приховати його недоліки та підкреслити переваги. Це чудовий дизайнерський інструмент для роботи над простором. 

Традиційно паркет укладають паралельно до потоку світла, тобто вздовж вікна, це візуально збільшує та подовжує кімнату. У великих кімнатах з кількома вікнами паркет можна укласти поперек, це візуально зменшить приміщення. Паркет може бути укладений у напрямку центрального елементу в приміщенні, наприклад, каміну або продовжити напрямок, за яким укладене покриття в інших кімнатах. 

Якщо у вас невелика кімната, варто уникати темних кольорів паркету.  Темні кольори візуально звужують як окремі дошки, так і всю кімнату. Втім якщо вам подобається чорний лакований паркет, не відмовляйте собі у задоволенні мати його. Інтер’єр можна доповнити деталями та декором у світлих кольорах. Контрастні поєднання дозволять зробити приміщення об’ємнішим. 
 

Захист поверхні

Сучасний паркет має поверхню, оброблену захисним лаком або олією-воском, які мають свої недоліки та переваги. Матовий або глянцевий лак не вимагає регулярного оновлення. Втім на блискучій лаковій поверхні сильніше видно подряпини, особливо якщо це темний паркет. Лак добре перешкоджає утворенню плям і вицвітанню кольорів, тому його найчастіше рекомендують для світлого паркету. 

Hardwax Oil – захисна олія-віск, яка твердне під дією ультрафіолету. Вона утворює оксидну плівку на поверхні, що закриває пори деревини.  Паркет, вкритий Hardwax Oil, можна кілька разів реставрувати і оновлювати. Він стає стійкішим до утворення плям і подряпин. Його рекомендують використовувати для паркету темних кольорів. 

Безвоскова олія надає паркету дуже витонченого вигляду, особливо якщо це «зістарений» дизайн. Однак крізь нього легко проникають агресивні рідини, наприклад, вино і зеленка, залишаючи темні плями. 
 

Рекомендовані колекції